Zažijte pravou severskou divočinu s úžasnými zimními scenériemi a polární září. Vydejte se na 104 km trasu za polární kruh, do oblasti nejvyšších švédských hor dosahujících výšky přes 2000 m. Vzhledem k omezené kapacitě ubytování z důvodů koronaviru je nutné se přihlásit co nejdříve!

Nejkrásnější běžkařská destinace.

Úžasná scénická trasa vedoucí částí legendární Kungsleden ("Královská cesta") jenž vede nejvyššími švédskými horami. Nebojte se strmých stoupání, ani nebezpečných sjezdů. Trasa je převážně rovinatá po srubech vzdálených od sebe 10 – 20 km, kde jsou k dispozici plynové vařiče, měkké postele i potraviny. Dřevo si zde nařežeme, naštípáme a vodu přineseme ze zamrzlého jezera.

Porovnání všech běžkařských zájezdů CK Rajbas

 • Termíny
 • 13. 03. 2022 - 20. 03. 2022
 • Počet dní
 • 8 dní
 • Cena zájezdu
 • 17 000 Kč
 • Cena letenky
 • 5 000 Kč
 • Celková cena
 • 22 000 Kč

Předběžný program zájezdu Na běžkách horami Švédska

1. - 2. den: Přeprava letecky a vlakem do Abisko 380 m, na lyžích na chatu Abiskojaure 500 m, 14 km.

3. den: Na běžkách na chatu Alesjaure  790 m, na břehu stejnojmenného jezera, 20 km.

4. den: Přes chatu Tjakta do sedla Tjakta 1 140 m, sjezd na chatu Sälka 820 m, 24 km.

5. den: Přejezd na chatu Singi 720 m,12 km. Možnost libovolně dlouhé vyjížďky v okolí.

6. den: Přes sedýlko v 850 m na chatu Kebnekaise 670 m, pod nejvyšším vrcholem Švédska Kebnekaise 2 107 m, celkem 14 km. Možnost výjezdu k chatě k chatě Tarfala s krásnými výhledy a návrat do Kebnekaise 16 km (lze se vrátit dříve).

7. - 8. den: Sjezd 19 km do Nikkaluokta 480 m, autobusem do Kiruny, přeprava letecky a vlakem do ČR..

 

Cena zájezdu zahrnuje

Ubytování na chatách, doprava autobusem, průvodce, mapy, pojištění proti úpadku CK.

Cena zájezdu nezahrnuje

Stravu, výdaje ohledně testů na COVID, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků. Vlakové spojení.

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně zájezdu do maximálního limitu 5000 Kč a zahrnuje přepravu běžek. Více informací zde.

Náročnost

Zájezd je určen pro lyžaře, kteří se umí na běžkách pohybovat a nedá jim problém ujet každý den 20 – 28 km

Strava

Z vlastních zdrojů, možnost dokoupení potavin během cesty na některých srubech.

Ubytování

Ve srubech se zásobou dříví, které se dají rychle vytopit. Součástí vybavení jsou kamna, plynové vařiče. Na srubech je dostatek nádobí, vaří se na plynových vařičích nebo kamnech. Voda se nosí z potoků a jezer. Dřevo se řeže, štípe z vedlejších dřevníků. Mimořádně je v roce 2022 potřeba mít s sebou vlastní spacák (s ohledem na covid).

Vybavení

Turistické běžky, nejlépe tzv. backcountry, kvalitní rukavice, oblečení do silných mrazů (může být i -20°C), obuv pro přezutí do srubů, lyžařské brýle, návleky, jídlo na 3-4 dny (další budeme dokupovat na některých srubech), termoska, opalovací krém, lékárna, knížka, společenské hry, něco tekutého pro zahřátí… Trasu možno absolvovat i na sněžnicích. Mimořádně je v roce 2022 potřeba mít s sebou vlastní spacák (s ohledem na covid).

Pojištění léčebných výloh

Není v ceně zájezdu, na vyžádání zajistíme za cca 300 Kč.

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme v ceně 4,5 % ceny zájezdu, podrobnosti zde, strana 23.

Přírodní podmínky

Trasa vede nejvyššími švédskými horami bez vegetace, prudkých stoupání či sjezdů, teploty 0 - - 20°C.

Další informace

COVID podmínky 23.10.2021 

Oočkované osoby žádné omezení, neočkované osoby pro přílet do Švédska antigen nebo PCR test (podrobnosti), pro návrat do ČR antigen nebo PCR test (podrobnosti). Cena na letišti za antigen test 900 SEK + certifikát 350SEK = 1250 SEK = 3 350 Kč.

 

Neočkované osoby PCR test starý maximálně 72 h nebo antigen test maximálně 48 h před nástupem do letadla (cena ve Švédsku od 2000 Kč). Po návratu do ČR je nutné nastoupit neprodleně do samoizolace. Ta může být ukončena po RT-PCR testu na vlastní náklady nejdříve 5 dnů po příjezdu. Podrobnosti zde.
Z důvodu vysoké ceny testu ve Švédsku a následné současné povinné karantény doporučuji se očkovat.

Recenze

 • Dobrý den pane Honzo Odehnale, po absolvování úžasné i když velmi náročné výpravy mám potřebu Vám poděkovat za volbu úžasného vedoucího výpravy Honzy Chrza. Měl jasnou představu, cit a odhad co jsme ještě schopní zvládnout, dokázal plánovaní času startu jednotlivých etap přizpůsobit aktuálnímu vývoji počasí a měli jsme v něm jistotu, že nás v tom v případě totální krize nenechá. Moc rádi jsme ho poznali. Bohužel kvůli prodělané nemoci jsme byli fyzicky na hraně svých možností - (rezervy by se snad ještě nějaké našly) - asi jsme ostaní trochu zdržovali, ale dali jsme to, aniž by jsme je snad ohrozili. Věříme, že díky této výpravě jsme našli i nové přátele. Moc děkujeme za krásný zážitek a snad se ještě potkáme na dalších akcích. Taky děkujeme za Vaši logistickou podporu ve složité Covidové době.

  David K.

 • Moc děkuju za Švédsko na běžkách s Táňou, byla to moje zatím nejlepší dovolená - nádherná příroda, úžasný lidi a super počasí.

  Michaela D.

 • Děkují za vzornou organizaci a přípravu, zvláště Taťáně - lepší průvodkyni jsem doposud nezažil. Fr. Král

  Fr. Král