Oblast NP Sarek a NP Padjelanta – to nejlepší z naší běžkařské nabídky! Nejméně civilizace, nejvíce divoké zvěře, nejdelší trasa v odlehlých oblastech, spaní na laponských chatách a chatách švédského turistického spolku. Během průzkumné cesty v březnu 2018 jsme na 4 etapách nepotkali člověka, na čtyřech srubech jsme spali sami.

Laponskem Švédska na běžkách

Vydejte se s námi do oblasti bez telefonního signálu, vyjetých stop, zmatku civilizace,... Odměnou vám bude polární záře, liduprázdné zasněžené oblasti jezer, kde dělají společnost jen sobi a losi. Bezpečnost bude zajištěna satelitním telefonem. 

Do Švédska možno odcestovat s antigenním nebo PCR testem, nebo očkovacím certifikátem, více. Návrat ze Švédska bez omezení, více.

Porovnání všech běžkařských zájezdů CK Rajbas

  • Termíny
  • 17. 03. 2022 - 20. 03. 2022
  • Počet dní
  • 11 dní
  • Cena zájezdu
  • 23 000 Kč
  • Cena letenky
  • 6 900 Kč
  • Celková cena
  • 29 900 Kč

Podrobný program zájezdu Laponskem Švédska na běžkách

1. den: Přelet Praha – Stockholm, lůžkovým vlakem do Gallivare.
2. den: Autobusem z Gallivare do Ritsem 180 km, na běžkách přes zamrzlé jezero Akkajaure na srub Akka. Sauna v ,,Diogenovu sudu“. 11 km.
3. den: Přejezd do srubu u jezera Kutjaure, cestou výhlídky na vrcholy v NP Sarek. 17 km. Pro neunavitelné vyjížďka v okolí.
4. den: Zpočátku proti proudu řeky a soustavy jezer, následně zdolání 250 m převýšení na úbočí a sjezd na laponský srub. 19 km.
5. den: Výjezd do sedýlka s převýšením 350 m. Sjezd do údolí a obědový odpočinek ve srubu. Pozvolný výjezd s převýšením jen 100 m a sjezd na jezero Virihaure, po jehož zamrzlé hladině dojedeme do srubu laponské, přes zimu opuštěné vesničky. 25 km.
6. den: Pozvolným stoupáním s převýšením 400 m nekonečnými pláněmi na srub ve větrných, nehostinných 900 m. 18 km.
7. den: Zprvu po náhorních planinách, následně dlouhý zasloužený sjezd (450 m) do srubu (možnost nakoupení potravin) ležícího již v pásmu lesa na okraji NP Sarek. 25 km. V případě špatného počasí máme v záloze mezisrub.
8. den: Krátká etapa podél řeky Tarraätno. 13 km. Možnost libovolně dlouhé vyjížďky bez batohu do bočního údolí.
9. den: Závěrečná etapa, návrat do civilizace, do oblasti s telefonním signálem a zaslouženou saunou v Kvikkjokk. 22 km.

10. den: Autobusem 180 km do Murjek, nočním lehátkovým vlakem do Stockholmu.
11. den: Ráno příjezd vlakem do Stockholmu a přelet do Prahy. Dle časových možností návštěva muzea Vasa (zachovalá loď z r. 1628).

COVID - Povinnost při vstupu na území Švédska prokázat se negativním testem na covid-19 (antigenní nebo PCR test), který není starší než 48 hodin. Před návratem co ČR podstoupit antigenní nebo PCR test, jehož provedení není na začátku cesty starší než 24 hod (antigenní), resp. 72 hod (PCR) a nechat si vystavit písemné potvrzení o výsledku. To lze provést v Stockholmu na letišti, cena kolem 3 100 Kč.

Cena zájezdu zahrnuje

Ubytování na laponských chatách a chatách švédského turistického spolku, doprava autobusem, průvodce, mapy, pojištění proti úpadku CK.

Cena zájezdu nezahrnuje

Stravu, výdaje ohledně testů na COVID, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

Letenky

Cena letenky a vlaku je zahrnuta v celkové ceně zájezdu do maximálního limitu 8 000 Kč. Více informací zde.

Náročnost

Zájezd je určen pro lyžaře, kteří se umí na běžkách pohybovat a nedá jim problém ujet každý den 20 – 25 km v obtížných podmínkách jako je silný protovítr se sněžením. Stopu si budeme sami ušlapávat. Na většině trasy je sníh ufoukán a bořit se nebudem.

Strava

Z vlastních zdrojů, možnost dokoupení potravin během cesty na některých srubech.

Ubytování

Ve srubech se zásobou dříví, které se dají rychle vytopit. Součástí vybavení jsou kamna, plynové vařiče a teplé deky. Na srubech je dostatek nádobí, vaří se na plynových vařičích nebo kamnech. Voda se nosí z potoků a jezer. Dřevo se řeže, štípe z vedlejších dřevníků. V laponských chatách se topí plynovými kamny.

Doprava

18.3. Letecky Praha – Stockholm                            12 00               14 00              

18.3. vlak Stockholm – Abisko                                  18 03               11 09

27.3. vlak Murjek – Stockholm                                  22 00               9 22    

28.3. Letecky Stockhom  - Praha                             14 45               16 45  

Cena letadlo 6 900 + vlak (sedadlo) 2 800 Kč – 9 700 Kč. Storno poplatek při zrušení spoje je 100%, storno ze zdravotních důvodů možné pojistit za 370 Kč. Při zrušení cesty ze zdravotních důvodů (lékařská zpráva, zahrnuje onemocnění COVID) dostanete celkem 7 600 Kč.

Cena letadlo 6 900 + vlak (lehátko) 4 200 = 11 100 Kč. Storno poplatek při zrušení spoje je 100%, storno ze zdravotních důvodů možné pojistit za 382 Kč. Při zrušení cesty ze zdravotních důvodů (lékařská zpráva) dostanete celkem     8 720 Kč.

Přeprava lyží v letadle je v obou případech v ceně letenky. 

Dejte nám prosím obratem vědět, zdali doprava vyhovuje a zdali zvolíte variantu vlaku sedalo/lehátko, pojistit na storno nebo nepojistit?

Vybavení

Turistické běžky, nejlépe tzv. backcountry, kvalitní rukavice, oblečení do silných mrazů (může být i -20°C), obuv pro přezutí do srubů, lyžařské brýle, návleky, jídlo vezeme na zádech na 6 dní (další budeme dokupovat na některých srubech), termoska, opalovací krém, lékárna, svíčky, knížka, něco tekutého pro zahřátí… Trasu možno absolvovat i na sněžnicích. Spacák, nepotřebujete, ve srubech jsou deky.

Pojištění léčebných výloh

Není v ceně zájezdu, na vyžádání zajistíme za cca 300 Kč.

Pojištění stornopoplatků

Pojištění stornopoplatků zahrnující i COVID zajistíme na vyžádání u ERV pojišťovny. Cena 3,5% z ceny zájezdu, letenky.

Přírodní podmínky

Trasa vede nejvyššími švédskými horami bez vegetace, prudkých stoupání či sjezdů, teploty 0 - - 20°C.

Další informace

Do Švédska možno odcestovat s antigenním nebo PCR testem, nebo očkovacím certifikátem, více. Návrat ze Švédska bez omezení, více.