Oblast NP Sarek a NP Padjelanta – to nejlepší z naší běžkařské nabídky! Nejméně civilizace, nejvíce divoké zvěře, nejdelší trasa v odlehlých oblastech, spaní na laponských chatách a chatách švédského turistického spolku. Během průzkumné cesty v březnu 2018 jsme na 4 etapách nepotkali člověka, na čtyřech srubech jsme spali sami. Vzhledem k omezené kapacitě ubytování z důvodů koronaviru je nutné se přihlásit co nejdříve!

Laponskem Švédska na běžkách

Vydejte se s námi do oblasti bez telefonního signálu, vyjetých stop, zmatku civilizace,... Odměnou vám bude polární záře, liduprázdné zasněžené oblasti jezer, kde dělají společnost jen sobi a losi. Bezpečnost bude zajištěna satelitním telefonem. 

Porovnání všech běžkařských zájezdů CK Rajbas

  • Termíny
  • 20. 03. 2022 - 31. 03. 2022
  • Počet dní
  • 12 dní
  • Cena zájezdu
  • 25 000 Kč
  • Cena letenky
  • 5 000 Kč
  • Celková cena
  • 30 000 Kč

Podrobný program zájezdu Laponskem Švédska na běžkách

1. den: Přelet Praha – Stockholm, lůžkovým vlakem do Gallivare.
2. den: Autobusem z Gallivare do Ritsem 180 km, na běžkách přes zamrzlé jezero Akkajaure na srub Akka. Sauna v ,,Diogenovu sudu“. 11 km.
3. den: Přejezd do srubu u jezera Kutjaure, cestou výhlídky na vrcholy v NP Sarek. 17 km. Pro neunavitelné vyjížďka v okolí.
4. den: Zpočátku proti proudu řeky a soustavy jezer, následně zdolání 250 m převýšení na úbočí a sjezd na laponský srub. 19 km.
5. den: Výjezd do sedýlka s převýšením 350 m. Sjezd do údolí a obědový odpočinek ve srubu. Pozvolný výjezd s převýšením jen 100 m a sjezd na jezero Virihaure, po jehož zamrzlé hladině dojedeme do srubu laponské, přes zimu opuštěné vesničky. 25 km.
6. den: Pozvolným stoupáním s převýšením 400 m nekonečnými pláněmi na srub ve větrných, nehostinných 900 m. 18 km.
7. den: Zprvu po náhorních planinách, následně dlouhý zasloužený sjezd (450 m) do srubu (možnost nakoupení potravin) ležícího již v pásmu lesa na okraji NP Sarek. 25 km. V případě špatného počasí máme v záloze mezisrub.
8. den: Krátká etapa podél řeky Tarraätno. 13 km. Možnost libovolně dlouhé vyjížďky bez batohu do bočního údolí.
9. den: Závěrečná etapa, návrat do civilizace, do oblasti s telefonním signálem a zaslouženou saunou v Kvikkjokk. 22 km.
10. den: Rezervní den pro případ špatného počasí vyplníme libovolně dlouhou vyjížďkou v okolí Kvikkjokk. 
11. den: Autobusem 180 km do Murjek, nočním lehátkovým vlakem do Stockholmu.
12. den: Ráno příjezd vlakem do Stockholmu a přelet do Prahy. Dle časových možností návštěva muzea Vasa (zachovalá loď z r. 1628).

Cena zájezdu zahrnuje

Ubytování na laponských chatách a chatách švédského turistického spolku, doprava autobusem, průvodce, mapy, pojištění proti úpadku CK.

Cena zájezdu nezahrnuje

Stravu, výdaje ohledně testů na COVID, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků. Vlakové spojení.

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně zájezdu do maximálního limitu 5000 Kč a zahrnuje i přepravu běžek. Více informací zde.

Náročnost

Zájezd je určen pro lyžaře, kteří se umí na běžkách pohybovat a nedá jim problém ujet každý den 20 – 25 km v obtížných podmínkách jako je silný protovítr se sněžením. Stopu si budeme sami ušlapávat. Na většině trasy je sníh ufoukán a bořit se nebudem.

Strava

Z vlastních zdrojů, možnost dokoupení potravin během cesty na některých srubech.

Ubytování

Ve srubech se zásobou dříví, které se dají rychle vytopit. Součástí vybavení jsou kamna, plynové vařiče a teplé deky. Na srubech je dostatek nádobí, vaří se na plynových vařičích nebo kamnech. Voda se nosí z potoků a jezer. Dřevo se řeže, štípe z vedlejších dřevníků. V laponských chatách se topí plynovými kamny.

Vybavení

Turistické běžky, nejlépe tzv. backcountry, kvalitní rukavice, oblečení do silných mrazů (může být i -20°C), obuv pro přezutí do srubů, lyžařské brýle, návleky, jídlo vezeme na zádech na 6 dní (další budeme dokupovat na některých srubech), termoska, opalovací krém, lékárna, svíčky, knížka, něco tekutého pro zahřátí… Trasu možno absolvovat i na sněžnicích. Mimořádně je v roce 2022 potřeba mít s sebou vlastní spacák (s ohledem na covid).

Pojištění léčebných výloh

Není v ceně zájezdu, na vyžádání zajistíme za cca 300 Kč.

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme v ceně 4,5 % ceny zájezdu, podrobnosti zde, strana 23.

Přírodní podmínky

Trasa vede nejvyššími švédskými horami bez vegetace, prudkých stoupání či sjezdů, teploty 0 - - 20°C.

Další informace

COVID podmínky 23.10.2021 

Oočkované osoby žádné omezení, neočkované osoby pro přílet do Švédska antigen nebo PCR test (podrobnosti), pro návrat do ČR antigen nebo PCR test (podrobnosti). Cena na letišti za antigen test 900 SEK + certifikát 350SEK = 1250 SEK = 3 350 Kč.