Eritrea - malá země ve Východní Africe, o které jste možná ani nevěděli, že existuje. A jako v bývalé italské kolonii si právě zde můžeme prohlédnout koloniální památky, které se trochu vymykají jiným africkým - především těm z minulého století - stavby ve slohu art-deko, novoklasicistní, funkcionalistické či futuristické zde nejsou výjimkou.  Jinak samozřejmě uvidíme i mešity, ortodoxní či katolické kostely, monumenty připomínající boje na africké frontě během 2. světové války,  Ale nahlédneme i do vzdálenější historie u  památek v oblasti Kohaito.

Program je vylepšený na základě naší první cesty z roku 2019. Tato cesta se velmi vydařila, poznali jsme  krásnou zemi, příjemné lidi, měli jsme spolehlivého partnera, skvělého místního průvodce i svědomitého řidiče minibusu. 

  • Termíny
  • 11. 02. 2023 - 19. 02. 2023
  • Počet dní
  • 9 dní
  • Cena zájezdu
  • 36 500 Kč
  • Cena letenky
  • 18 000 Kč
  • Celková cena
  • 54 500 Kč

Předběžný program zájezdu Eritrea - malá Itálie u Rudého moře

1. - 2. den: Odlet z Vídně nebo Prahy, přílet do hlavního města Asmary, přesun do hotelu, vyřízení formalit . Poznávací program v Asmaře. Co nestihneme tento den, dokončíme den před odletem. Pozoruhodná směs architektonických slohů – zejména art deko a novoklasicistní, ale i kubistický, futuristický či funkcionalistický. Procházka po Harnet Avenue: okolí guvernérova paláce, budova opery, katolická katedrála. Kino a bar Impero. Procházka v okolí centra: Velká mešita a okolní tržiště, radnice, staré hotely (Bristol,…), Villa  Grazia, Villa Roma, kubistická vila Afrika Pension, art deko kino Odeon,… Nutný čas na vyřízení nezbytných cestovních povolení.

3. den: Pronajatou dopravou začneme poznávání mimo Asmaru. Nádhernou krajinou vysočiny do Kerenu, Keren – příjemné město s barevnými trhy. Katolické i ortodoxní kostely, mešita. Italský i spojenecký válečný hřbitov. Pondělní Velbloudí trh. Koloniální budovy, válečné monumenty. Mariam Dearit (Madona baobabového stromu).

4. - 5. den: Návrat do Asmary a odtud přes město Ghinda pokračování do Massawy. Massawa – prohlídka historického přístavu na břehu Rudého moře. Výlet do archeologické lokality Adulis asi 60 km od Massawy (v roce 2019 v době našeho zájezdu uzavřeno, náhradní program - ostrov Green Island). Po návratu návštěva muzea, v případě času a zájmu pláže (Gordusum Beach - možnost koupání).  Noční Massawa. Ostrov Taulud: ruiny guvernérova paláce, katedrála St Mariam, tankový památník boje za nezávislost. Vlastní ostrov Massawa: ruiny Banco d Italia, turecké i egyptské kupecké domy, mešita šejka Hanafiho, … A bohužel všudypřítomné stopy po bombardování v poslední válce za nezávislost.

6. - 7. den: Zpět do Asmary přes Ghindae. Návštěva okolních vesnic. Noční Asmara. Další den do jižní Eritreje: přes Dekemhare a Údolí sykamorů do městečka Adi Keih. Jedna z nejvýznamnějších  archeologických lokalit Eritrey Kohaito (chrám Mariam Wakiro, „egyptský hrob“,…). Starých sloupů a působivých vykopávek je tu skromně, zato okolní prostředí hor a kaňonů je impozantní. Návrat do Asmary.

8. den: Dokončení prohlídky Asmary: ortodoxní katedrála Enda Mariam, řecký ortodoxní kostel, budovy kin Capitol a Roma, bar Zilli, proslulá futuristická budova Fiat Tagliero, hřbitov tanků, národní muzeum,... V pozdních večerních hodinách přesun na letiště.

9. den: Brzký odlet a návrat domů.

 

Cena zájezdu zahrnuje

Veškerou společnou dopravu (pronajatým minibusem nebo autem), ubytování v hotelech. Českého průvodce, místního průvodce mimo Asmaru, veškerou oraginizaci akce, povinné pojištění CK. 

Cena zájezdu nezahrnuje

Stravu, vstupné do památek, vyřízení víz a vízový poplatek, případnou odletovou taxu, cestovní pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně do maximálního limitu 18 000 Kč. Více informací zde.

Víza

V roce 2019 jsme měli zařízená víza "on arrival" - čili nemusela se zajišťovat složitě předem.

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme v ceně 4 % ceny zájezdu, podrobnosti zde.

Další informace

Eritrea není země zvyklá na turisty a tomu odpovídá i její připravenost turisty přijímat. Počty návštěvníků se počítají na desítky či stovky, nikoli na tisíce a statisíce. Je třeba počítat s tím, že ne vše funguje tak, jak jsme na to z jiných zemí zvyklí. Vše je ale vynahrazeno přátelským jednáním místních obyvatel, pokud budeme dodržovat alespoň základní pravidla chování. Je třeba si dát pozor na zákaz fotografování „strategických“ objektů, což jsou třeba i mosty a nádraží.