Dvoutýdenní cestování po zemi, jež se díky jednostranné propagandě stala pro většinu z nás téměř nepřátelskou, neznámou zemí.  My ale víme že zde cestovat lze. Prastaré památky z dob kulturního úsvitu lidstva, civilizace v povodí Eufratu a Tigridu - ruiny starověkých měst, citadely, zikuraty. To vše téměř bez turistů. Ur, Uruk, Samarra, Babylon. Irácký Kurdistán - prastarý Erbíl, památky syrsko-křesťanské i jezídské, zneklidňující vzpomínky na nedávnou tragickou historii. Uvidíte to nejlepší, co lze za dva týdny stihnout.

Poznávací zájezd do Iráku

Průvodkyní bude výtečná arabistka a cestovatelka Lenka Hrabalová. 

 

 • Termíny
 • 18. 03. 2022 - 01. 04. 2022
 • Počet dní
 • 15 dní
 • Cena zájezdu
 • 69 500 Kč
 • Cena letenky
 • 15 000 Kč
 • Celková cena
 • 84 500 Kč

 

 

Předběžný program zájezdu Irák a irácký Kurdistán

1. - 2. den: Letecky z Prahy přes Istanbul do Bagdádu, celodenní prohlídka hlavního města, které v nás evokuje Orient z pohádek Tisíce a jedné noci. Procházka podél Tigridu, historické centrum města, Památník mučedníků a monumentální mešity.

3. den: Pronajatými vozy se vydáme na naši pouť za poznáním této země. Město Samarra - spirálovitý minaret Velké mešity z 9. století, ruiny středověké metropole, chalífova residence.  Ze severu Baghdádu přejedeme na jeho jih, kde navštívíme pozůstatky starověkého města Babylon (UNESCO).

4. den: Šiítská střediska a poutní místa Karbalá, Nadžaf a Kúfa nás oslní zlatými kupolemi a monumentálními hrobkami, které ročně lákají miliony věřících poutníků.

5. den: Ruiny starověkých sumerských, resp. babylonských měst Uruk a Ur. Mohutný zikkurat s vyhlídkou na celou lokalitu zapomenutých velkolepých měst.

6. den: Projížďka lodí bažinou Ahvár k rákosovým obydlím lidí, kteří věří, že jsou potomky Sumerů. Poté zamíříme na východ do al-Qurny k soutoku Eufratu a Tigridu.

7. den: Basra - město, kterým prošly desítky válek a konfliktů. Projížďka na lodi a procházka starým městem. Nejstarší mešita světa mimo Arabský poloostrov. Večer přelet do Erbílu.

8. den: Erbíl -  hlavní město Kurdistánu (KRG). Starý Erbíl - bazar, Citadela s nepřetržitým osídlením přes 7000 let, muzeum koberců, hospody s točeným pivem a takřka evropská pohoda.

9. den: Starobylý křesťanský klášter Már Mattai skrytý v horách Mount Alfaf s význačnou knihovnou se vzácnými syrsko-křesťanskými manuskripty.  Středověké město Akre s nádhernými výhledy do krajiny a tajemnými ruinami v kopcích. 

10. den: Jezídská svatyně v údolí Láliš a hrobka šejcha Adího ibn Musáfira nám ukáží jednu z nejtajemnějších náboženských skupin regionu. Ke kořenům křesťanství nahlédneme v klášteře Már Hormizd a pak zamíříme dál na sever do okouzlujícího Amádí.

11. den: Přejezd přes divoké hory Kurdistánu podél řeky Velký Záb nám ukáže zcela jiný Blízký Východ. Protáhneme si nohy při krátké procházce k Šanídarské jeskyni, kde žily pravěké kmeny, a dojdeme až k dominantě slavného údolí Rawanduz, k monumentální hoře Korek.

12. den: Takřka alpská krajina údolí Ravanduz, lanovkou na horu Korek 2127m, Hamiltonova cesta - mistrné dílo britských architektů. Ve městě Shaqlawa navštívíme místní vinaře, jediná v Iráku.

13. den: Východokurdská metropole Sulejmánía nás přivítá liberálním prostředím nejpohodovějšího města Orientu. Nedávnou tragickou minulost Kurdů si připomeneme v Červeném domě (Amna Suraka) a také v nedaleké Halabdži, která se stala místem genocidy pod taktovkou Saddámna Husajna.

14. - 15. den: Rezervní den pro případ nečekaného zpoždění. Odlet z Erbílu a návrat domů.

 

 

Cena zájezdu zahrnuje

Kompletní dopravu po Iráku (pronajaté vozy, místní přelet nebo přelety, lodě, případní hromadná místní doprava), veškeré ubytování, český průvodce, povinné pojištění pro případ úpadku CK.

Cena zájezdu nezahrnuje

Vízum, vstupy do památek, strava, individuální pojištění léčebných výloh a stornopoplatků, případné nutné náležitosti spojené s covidem, které by byly v době konání potřeba (testy PCR apod.)

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně do maximálního limitu 15 000 Kč. Více informací zde.

Náročnost

Nenáročný poznávací zájezd pro každého, kdo zvládne až několikahodinové pěší procházky po památkách, delší přesuny autem, pouštní podnebí a případěně cestovatelský diskomfort.

Strava

Není v ceně zájezdu - individuální stravování v restauracích, v cukrárnách, na tržištích.

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme v ceně 4 % ceny zájezdu, podrobnosti zde.

Recenze

 • Velice děkujeme za zajištění dovolené. Byli jsme velice spokojeni a přesněji řečeno překvapeni, jak je tato země zajímavá, jak velice milí lidé zde jsou a celkově Írán a jeho poznání předčilo naše očekávání. Velký podíl na tomto měla i skutečnost, že průvodce, paní Mona, pochází z této země a bylo tedy možné v jejím podání slyšet řadu zajímavých věcí z reality, jak co zde funguje, jak co kdy probíhalo, jaké jsou názory a pohledy lidí na věci a musím pochválit i její velký přehled o historii Íránu. Velká pochvala a dík. Ve věci připomínky a co vylepšit. Na toto je trochu těžké odpovědět. Za nás bychom brali klidně ještě do daného programu včlenit např. noc v poušti, poznání i menších vesnic a život obyčejných lidí mimo města, bylo by úžasné mít možnost strávit např. podvečer v místní rodině s ochutnávkou jejich kuchyně a popovídáním, protože Íránci jsou neuvěřitelně srdeční a mají velký zájem povídat si s cizinci a poznávat je . Je to však trochu složitější pro průvodce, protože záleží na tom, jací lidé se sejdou v dané skupině a kdo má jakou představu. Dovolená se nám moc líbila, průvodkyni musíme pochválit a uvnitř srdíčka zůstala krásná vzpomínka na Monu, krásy Íránu a srdečné lidi v Íránu. A přání pro ně, aby se situace v této zemi snad časem vyřešila k jejich spokojenosti. Máme na co vzpomínat a rozhodně by bylo fajn se do této země ještě někdy podívat. Moc děkujeme a třeba příště zase s vámi někam do světa.

  Hana Mikelová