Poznávací dvoutýdenní zájezd do relativně málo známého státu Střední Asie, a to zejména právě z poznávacího hlediska. Samozřejmě, hory jako Pamír či Fannské hory, ty jsou horským fajnšmekrům známé dobře. Je to zájezd vhodný pro každého, z 80-90% ryze poznávací, pro lepší poznání země budou sice zařazeny i 2 - 4 několikahodinové túry, ty však případně není nutné absolvovat.

Poznávací zájezd Tádžikistán

Pozn: Během dvou týdnů navštívíme poměrně mnoho památek, ty nejstarší jsou často již samozřejmě v horším stavu, než na jaký jsme z jiných cest zvyklí (tzn. ruiny jsou opravdu víceméně jen ruiny). Nicméně i zde poznáme další krásnou zemi, a poznáme ji jinak, než kdybyste zde pobyli jen 2 dny v rámci zájezdu po celé Střední Asii. Navštívíme střed, západ, jih i sever země, pouze východní část s nebetyčnými vrcholy Pamíru si necháme pouze pro neohrožené trekaře. Alespoň na chvíli ale i my nakoukneme do druhých významných hor, dle mnohých možná i krásnějších, do hor Fannských.

 GARANTUJEME USKUTEČNĚNÍ ZÁJEZDU!

  • Termíny
  • 17. 07. 2022 - 30. 07. 2022
  • Počet dní
  • 14 dní
  • Cena zájezdu
  • 34 500 Kč
  • Cena letenky
  • 15 000 Kč
  • Celková cena
  • 49 500 Kč

Předběžný program zájezdu Tádžikistán - málo známá země Střední Asie

1. - 2. den: Letecky Praha - Dušanbe s přestupem v Istanbulu. Odlet z Prahy odpoledne, přílet do Dušanbe, hlavního města země, nad ránem. Vyřízení formalit, cca v 5:00 se dostaneme z letiště a co nejdříve vyrazíme do jižní části země, kde strávíme větší část nejen tohoto dne, ale i následujících dvou. Základnou nám bude město Kurgan Teppa. Bazar, muzea, četné památníky a sochy (od nejslavnějšího místního hrdiny Rudakiho - básníka a významného islámského učence, přes Lenina až po traktor na podstavci).

3. - 4. den: Okolí Kurgan Teppa. Pozůstatky budhistického kláštera Ajina Teppa z 8. století, místo nálezu sochy Spícího Budhy (uvidíme v Národním muzeu v Dušanbe). Oáza Chasma Chehel Chahor, jezírka s vodou s léčivými účinky. Komplex Khoja Mashad se dvěma mauzoley. Pozůstatky řecko-baktrijského chrámu Takht-i Sangin z 6. st. před Kristem. Městečko Kurbon Shahid a impozantní pevnost Hulbek. Případně ještě hora ze soli Khoja Mumin a další pevnost Utapur.

5. - 7. den: Dlouhá cesta přes Dušanbe na sever země, do oblasti Sughd, nesoucí jméno podle říše, která zde kvetla od 2. st. BC do 10. st. AD. Město Istaravshan a jeho stará část. Zdaleka nepřehlédnutelná brána Mugh Tappa. Staré město Shahr-i Kohna, komplex Sar-i Mazor se dvěma mauzoley, krásnou dřevěnou mešitou a vysokým minaretem. A fotogenická mešita Kok Gumbaz (Modrá kopule) s medresou (t.j. islámská náboženská škola). Leninova ulice, nepostradatelná socha Rudakiho, bazar, ... Khujand - současné město s živým bazarem a protékající řekou Syr-Darja. Moderní mešita Shaikh Maslihaddin a pozlacené mauzoleum tohoto vládce. Sochy, památníky, regionální historické muzeum. Palác Arhob - nečekaná replika petrohradského Zimního paláce. Návrat do Dušanbe.

8. - 10. den: Nejkrásnější část Tádžikistánu - Fannské hory a Zarafshan. Toto není horský zájezd, je téměř ryze poznávací, ale alespoň ve dvou dnech si vychutnáme ty nejkrásnější scenérie a se zájemci podnikneme kratší několikahodinové vycházky, např. v okolí nádherného jezera Iskanderkul. Kromě toho si prohlédneme ruiny města Penjikent, významného uzlu na hedvábné stezce, kde se kdysi setkávaly všechny známé kultury: zoroastrijci, budhisté, hinduisté, staří křesťané, muslimové. Město bylo opuštěno v roce 772 po kruté arabské invazi a svá tajemství pak začalo odkrývat až po více než 1000 letech. A bude-li zájem, navštívíme i další ruiny poblíž - Sarazm (UNESCO, 3000 př. Kr.). Mnohé nálezy i z těchto lokalit uvidíme v Národním muzeu v Dušanbe.

11. - 13 den: Hlavní město Dušanbe a okolí. Výlet k impozantní pevnosti Gissar - byla tak strategicky důležitá, že byla zničená 21 krát, počínaje Kýrem Velikým, přes Alexandra Velikého, Džingischána, Timura a konče hrdinnou Rudou armádou. Zachovala se zejména mohutná kamenná brána a dvě medresy před pevností. Ze tří údolí v okolí Dušanbe je zřejmě nejzajímavější údolí Varzob se stejnojmenným jezerem. Možné vycházky vedou k vodopádu Guzgarf či do rokle Siama. Vlastní Dušanbe: prezidentský palác, četná muzea, z nichž naprosto nezbytné je zejména National Museum of Antiquities - uvidíte zde největší nálezy z mnoha míst, která jsme již navštívili - Spícího Budhu, jež je se svými 16-ti metry největší Budha, který přežil ve Střední Asii. Oltář z chrámu Oxus z Takht-i Sangin. Vyřezávané sošky z 3. - 5. století. Hinduistické sošky z Penjikentu. Mince, manuscripty,... Další muzea, bazary, mešity,... Palác národů, socha Ismoili Somoniho, oblouk Rudakiho,...

14. den: Odlet a návrat domů.

Cena zájezdu zahrnuje

Veškerou společnou dopravu (pronajaté auto), ubytování, českého průvodce, povinné pojištění CK pro případ úpadku.

Cena zájezdu nezahrnuje

Vízum (předem elektronicky), vstupy do památek a muzeí, strava, individuální cestovní pojištění léčebných výloh a stornopoplatků, případné testy na COVID-19.

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně do maximálního limitu 15 000 Kč. Více informací zde.

Víza

Víza do Tádžikistánu se budou vyřizovat předem, elektronicky.

Náročnost

Nenáročný poznávací zájezd s pěším chozením po památkách a se dvěma až čtyřmi několikahodinovými pěšími túrami ve Fannských horách a v Zaravsahu.  

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme v ceně 4 % ceny zájezdu, podrobnosti zde.

Další informace

Podnebí: V létě velmi teplé, kolem 30 stupňů. Na úpatí Fannských hor ovšem teploty příjemné....