• 09.09.2023 - 09.10.2023 | 31 dní144 500 Kč

Expediční dobrodružná cesta na Kalimantan včetně tzv. Transborneo treku - přechodu Millerova pohoří tropickou džunglí mimo civilizaci.

  • 23 dní64 500 Kč

Indonésie - země, která si zaslouží nikoli jeden, ale nejméně pětici různých zájezdů, aby ji bylo možné poznat v celé její rozmanitosti. V roce 2017 jsme vám poprvé nabízeli první část, zahrnující ostrovy Jávu a Bali. Další expedice v následujících letech na sebe nenechají dlouho čekat...

Indonésie je stát v jihovýchodní Asii a Oceánii tvořený 17 508 ostrovy. S více než 230 miliony obyvatel jde o čtvrtý nejlidnatější stát světa a rovněž o stát s největším počtem obyvatel hlásících se k islámu. Státním zřízením země je republika s voleným prezidentem a parlamentem. Hlavním městem Indonésie je Jakarta. Obyvatelstvo souostroví patří k mnoha etnickým, jazykovým a náboženským skupinám. Indonésii tvoří 17 508 ostrovů z nichž je asi 6000 obydlených. Největšími jsou Jáva, Sumatra, Kalimantan (indonéská část Bornea), Nová Guinea (sdílená s Papuou-Novou Guineou) a Sulawesi. Hlavní město Jakarta je největším městem Indonésie. Dalšími velkými městy Indonésie jsou Surabaya, Bandung, Medan a Semarang.

Nejvyšší horou země je s výškou 4884 m Puncak Jaya na ostrově Nová Guinea. Jezero Toba je díky rozloze 1145 km2 největším indonéským jezerem. Největší řeky, například Mahakam a Barito, se nacházejí na ostrově Kalimantan a slouží jako významné dopravní cesty spojující sídla na svých březích.

Jelikož se Indonésie nachází na okrajích Pacifické, Eurasijské a Australské tektonické desky, vzniklo na jejím území mnoho sopek, z nichž je přibližně 150 aktivních, a dochází zde k častým zemětřesením . Díky velikosti, tropickému klimatu a souostrovnímu charakteru dosahuje indonéská příroda druhé nejvyšší míry biodiverzity na světě (po Brazílii). Indonéská flora je směsicí asijských a australských druhů. Ostrovy Sundského šelfu (Sumatra, Jáva, Borneo a Bali), dříve propojené s asijskou pevninou, jsou charakteristické bohatou asijskou faunou. Indonésie je domovem mnoha druhů velkých zvířat, jako jsou tygři, nosorožci, orangutani, sloni a levharti, ale počty přežívajících zástupců drasticky klesly a některé druhy jsou nyní kriticky ohroženy. Přibližně 60 % území zaujímají lesy. Na Sumatře a Kalimantanu v nich převládají asijské druhy. Lesy na menší a hustěji osídlené Jávě byly z větší části odstraněny kvůli rozvoji zemědělství a lidského osídlení. Sulawesi Nusa Tenggara a Moluky, které byly dlouhodobě odděleny od kontinentu, si vytvořily vlastní unikátní směsici fauny a flory. V Indonésii se nachází řada mořských a pobřežních ekosystémů, například pláží, písečných dun, korálových útesů, estuárů, mangrov, nánosů v ústí řek a malých ostrovních ekosystémů .

Početná populace a rychlá industrializace jsou v současnosti hrozbami pro životní prostředí, jehož ochrana ovšem není vinou chudoby a nedostatku zdrojů hlavní prioritou vlády.

Indonésie – základní údaje

indonesie vlajkan

Rozloha: 1 919 440 km2
Hlavní město: Jakarta
Počet obyvatel: 272 453 700
Jazyky:  indonéština, angličtina, nizozemština, místní jazyky
Měna: indonéská rupie (IDR) (aktuální kurz)

Užitečné odkazy

Více se o zemi Indonésie dozvíte na Wikipedii
Indonésie: aktuální doporučení a varování Ministerstva zahraničí ČR